Intr-o inregistrare data pe post de TVR, o soferita (cu un 4x4, normal!) a parcat masina pe spatiu verde din fata hotelului Marriot. Trei (3!) politisti de la rutiera au venit sa-i ceara socoteala femeii si sa... aplice legea ?! A urmat cel mai mare circ televizat pe care l-am vazut in ultima vreme: nesimtita s-a pisat pur si simplu in capul acoperit de cascheta al politistilor: nu le-a dat actele, a dat in mars-arrier PESTE politistul care incerca sa o impiedice sa plece... Intr-un mare final, "doamna" a plecat cu scartait de roti, iar politistii care venisera sa aplice legea, au ramas cu buzele umflate.

In cele din urma, a fost prinsa, adusa la sectie, amendanta cu 200 RON si permisul suspendat 2 luni. In alte tari, era de mult in arest cu verdictul pus: "assault with a deadly weapon" - in cazul de fata, masina!


La TVR a vorbit ulterior un comisar mai prost ca omu' de zapada, care a considerat ca cei 3 politisti au procedat corect (haa??!!) si ca au facut bine ca lucrurile nu au iesit "mai rau". Ce putea fi mai rau decat sa vada o tara intreaga ca politia nu e in stare sa aplice legea pe o nesimtita de soferita? Apoi, pe Antena 3 specialistii trustului si-au dat cu parerea despre prostia care circula cu masina prin Bucuresti. Ce uameni!

Asadar, in tara asta, doar cine vrea si e prost se supune politistilor / legii. Daca ma intrebati pe mine, cred ca d-na a fost nedreptatita: de 2 mil amenda, ar fi trebuit sa-l calce pe unul din politisti pe bombeu sau macar sa o fi lasat-o sa-i dea jos chipiul.

Sa va mai spun cum ar fi fost tratat soferul 4x4-ului de alta politie? Probabil cu niste picioare in gura sau, daca era in America, cu vreo 50 de gloante zburdand vesele prin masina...

UPDATE: Pe soferita o cheama Yaniv Dalia si este sotia patronului de la casino Marriott. Eeee? Vedeti ca se poate?