In drum spre casa, in metroul de 10.30 de la Pipera, am vazut harta Metrorex (pentru a cata oara!) si m-a lovit ceva in moalele capului: cati dintre voi stiu de unde onoarea ca unele statii de metrou sa se cheme dupa numele unor ilustrii necunoscuti, ca sa folosesc cliseistica zilei.

Iartata sa-mi fie ignoranta / cultura generala precara, dar eu nu stiu cine au fost urmatorii: Costin Georgian, Petrache Poenaru, Dimitrie Leonida sau Nicolae Teclu. Voi stiti? Va rog sa ma luminati...