Stau in "gaura" de metrou de la Crangasi si-mi astept consoarta, de la munca. Vreo doi pierde-vara si un tigan vorbesc tare (ii aud clar, desi volumul in casti e destul de mare). Langa intrare, rudele tiganului vand si ele ce apuca: struguri si alte fructe, pe niste lazi de banane. O imagine pe care-o vezi si la metrou Unirii, adica in inima Capitalei. Pe strada, o masina cu insemnele unui partid, urla din difuzoare sa votam pe cel mai cel politician de cartier. Gandesc: politia romana lupta cu coruptia, cu fraudele, cu mafia... si alte alea, dar nu e in stare sa-i invete pe tigani ca fructele se vand la piata sau in magazin? Iar "teroristii gurii de metrou", astia, nu-si gasesc si ei nici un politist sa-i ia un pic la per-pulis si sa-i trimita cu tot cu limba lor de manelisti undeva unde nu-i aude nimeni? Eventual la Petrila?
Intre timp, de politia romana rade un candidat la o functie politica - actual nimic - de prin judetul X, comuna Y. Probabil ati vazut filmul, dar vi-l mai arat o data, ca sa stiti si voi in ce tara traiti (sau de unde ati plecat si bine ati facut...).
Stenges med umiddelbar virkning
Acum o zi
0 Comentarii