Sfarsitul lui 2009 ma gasea fara loc de munca, in plina criza, putin dezarmat de felul in care a fost condus / omorat un ziar care crescuse in piata si in ochii mei. In prima zi lucratoare a lui 2010, "serviciu" a revenit in vocabularul meu. Sunt tot editorfoto, dar la alt "mogul". Nu e bine, nu e rau... E doar asa...

O lectie sper ca am invatat din toata povestea cu Business Standard: sa nu treaca o luna fara sa caut altceva de munca, altceva de facut, o alta preocupare, sa am un backup pentru ziua in care voi pleca / voi fi dat afara / salariul va disparea, ca un balon de sapun. De-abia astept ziua in care nu ma voi mai duce la serviciu, in care nu voi mai avea salariu, in care-mi voi face singur programul si voi decide pentru mine. Ziua in care voi fi freelancer. Dar pana atunci, ceasul va suna dimineata si metroul ma va duce haaaat, in noapte, inapoi spre casa...

Asa ca va mai spun doar atat: faceti ceva si opriti timpul!